Защо азиатската кухня е толкова полезна?
Тя има все повече почитатели по целия сват. Богата на аромати и вкусове, но освен това поддържа здравето в добра форма. Защо е така?
Азиатските специалитети са бедни на глутен и лактоза, а съдържат много антиоксиданти. Порциите са малки, вкусът – деликатен. Това ни кара да отделяме повече време, за да се насладим на изисканото удоволствие.
Резултатът е, че ставаме от масата задоволени и с леки стомаси. Тази комбинация на усещания несъмнено е ключът към успеха на азиатската кухня, пише сп. „Здравен журнал“.
3 начина на готвене
В уок – за бързо приготвяне на продуктите, което съхранява витамините и изисква съвсем малко мазнина. Използвайте не повече от 1 с.л. олио за 4 порции при продължителност на готвенето 10 минути.
На пара – запазват се хранителните вещества и се улеснява храносмилането на продуктите. Зеленчуците и рибата, приготвени по този начин, остават нискокалорични. Диетично можете да ги подправите с лимонов сок, соев сос и зелени подправки.
На грил – идеален начин за бързо приготвяне на пилешки шишчета, риба или мариновано месо. Не използвайте мазнина.
Продуктите на баланса
ЧЕРВЕН ОРИЗ – източник на комплексни глюциди, без глутен, лесно смилаем. Засища отлично, особено ако е пълнозърнест. Консумирайте го приготвен на пара или в уок, комбиниран с пилешки хапки, пресен ананас и соеви кълнове.
ОРИЗОВИ И СОЕВИ СПАГЕТИ – отлична безглутенова алтернатива на житните спагети. Варете ги не повече от 5 минути. Гарнирайте ги със зеленчуци, тофу и соев сос.
КИТАЙСКО ЗЕЛЕ – малките, зелени листа на мини сорта Шанхай са много богати на фибри и антиоксиданти. Пригответе листата в уок с малко чесън, лют червен пипер и зехтин. Сервирайте с пилешки шишчета.
ГЪБИ – шийтаке е разновидност, която съдържа изключително много минерали, сред които магнезий. Задушете 200 г шийтаке с 1 скилидка чесън в сусамово масло. Добавете 4 разбити яйца, сол, черен пипер. Сервирайте омлета със салата от китайско зеле.
СОЕВИ КЪЛНОВЕ – те съдържат само 30 ккал за 100 г. Пригответе салата от кълнове с парченца ябълка и кашкавал, добавете нарязан магданоз и подправете с ябълков оцет, орехово масло, сол и черен пипер.
ТОФУ – източник на протеини, не съдържа лактоза, заменя успешно месото или рибата 1-2 пъти седмично. Можете да го приготвите в уок с малко зехтин. Добавете парченца домат, соев сос, кориандър и китайски босилек. Сервирайте с купа бял ориз.
Повече вкус
ВОДОРАСЛИ – без тях не може да се приготви суши. Те са концентрат от олигоелементи и антиоксиданти, дори и в малко количество се отразяват благоприятно на здравето. Гарнирайте ги с парченца авокадо и пушена сьомга, подправете с уасаби, черен пипер и лимонов сок.
ДЖИНДЖИФИЛ – коренът му има стимулиращо действие, помага при настинка и ставни болки. Използва се като подправка и за отвара. Варете 5 минути 4 см от корена на джинджифила с 1 лимон, нарязан на парчета. Добавете малко мед.
СУСАМОВО МАСЛО – богато на ненаситени мастни киселини. Само няколко капки са достатъчни за ароматизиране на ястието. Използвайте го за салата или карпачо.
СОЕВ СОС – ниско калоричен, богат на аминокиселини и минерали. Мариновайте за 2 часа пилешко филе в 2 с.л. соев сос. Добавете чесън и нарязана люта чушка. Опечете маринованото филе, увито в станиол, на средна фурна за 20 минути. Сервирайте със салата.
ЗЕЛЕН ЧАЙ – богат на антиоксиданти, прочиства организма, не съдържа много теин, така че не пречи на съня. Пийте по две чаши дневно.